Reactie van het Centraal Joods Overleg op het coalitieakkoord tussen D66, VVD en CDA

door | jan 30, 2026 | Nieuws | 0 Reacties

Joods museum
Afbeelding Joods historisch museum, S Sepp, WikiCommons

Het Centraal Joods Overleg (CJO) is positief over de aandacht in het vandaag gepresenteerde coalitieakkoord voor de aanpak van antisemitisme en discriminatie in Nederland. Dat de rol van de Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding wordt versterkt en dat politie beter wordt toegerust, laat zien dat het kabinet erkent hoe groot het probleem is geworden.

Ook is het CJO tevreden met de incidentele bijdrage van 200 miljoen aan het Gemeenschapsfonds. Investeren in verenigingen en ontmoeting helpt om gemeenschappen sterk en zichtbaar te houden. Joodse organisaties spelen daarin al jaren een belangrijke rol, vaak ook buiten de eigen kring.

Tegelijkertijd valt op dat er in het coalitieakkoord nauwelijks aandacht is voor Joods leven in Nederland zelf, Scholen, culturele instellingen, synagogen en maatschappelijke initiatieven worden niet genoemd, terwijl juist die bepalen of Joods leven hier toekomst heeft. En met de druk die Joods Nederland de afgelopen jaren ervaart is die toekomst niet langer vanzelfsprekend voor velen in onze gemeenschap.

Het CJO benadrukt dat veiligheid noodzakelijk is, maar niet genoeg. Wie wil dat Joods leven in Nederland blijft bestaan en zichtbaar blijft, moet daar ook actief ruimte voor maken in beleid. Het CJO gaat daarover graag in gesprek met het kabinet.

Chanan Hertzberger
Voorzitter Centraal Joods Overleg